ΡΑΛΙ ΝΤΑΚΑΡ 2019 ΕΔ4: ΔΙΕΥΡΥΝΕ το προβάδισμά του ο Al-Attiyah

H μεγάλη περιπέτεια του 41ου Ράλι Ντακάρ ξεκίνησε, με την πρώτη ειδική διαδρομή να αποτελεί πλέον παρελθόν! Στο τέλος της, στην κορυφή της γενικής κατάταξης στην κατηγορία των αυτοκινήτων ήταν ο Nasser Al-Attiyah της Toyota Gazoo Racing SA.

ΤΟΥ ΠΑΝΟΥ ΣΕΪΤΑΝΙΔΗ (instagram.com/SeitanF1)

Συνολικά 130 αυτοκίνητα, 137 μοτοσυκλέτες, 26 quad και 41 φορτηγά πέρασαν τη ράμπα της εκκίνησης στη Λίμα (δείτε όλα όσα έγιναν στην πρωτεύουσα του Περού πατώντας εδώ). Ακολούθησαν 247 χιλιόμετρα απλής διαδρομής και μία ειδική διαδρομή 84 χρονομετρημένων χιλιομέτρων με τερματισμό στο Πίσκο.

Ο οδηγός από το Κατάρ που μετράει δύο νίκες στο Ράλι Ντακάρ, έφτασε πρώτος στον τερματισμό, με τον http://www.newsauto.gr/tag/sainz/(X-Raid Mini JCW Team) να ακολουθεί. Μόλις ένα δευτερόλεπτο πίσω από τον περυσινό νικητή και δύο λεπτά πίσω από τον Al-Attiyah ήταν ο πρωταθλητής FIA Cross Country, Jakub Przygonski (Orlen X-Raid Team).

«Ήταν μία ειδική με παγίδες, καθόλου εύκολη. Υπήρχε καλή γραμμή από τις μοτοσυκλέτες και δεν χρειάστηκε να πιέσω πολύ. Στα τελευταία 10 χιλιόμετρα πιάσαμε τον Carlos και προσπάθησα να μείνω πίσω του μέχρι τον τερματισμό», είπε ο Al-Attiyah.

dakar19-ss1-loeb-a640

Οι teammates του Sainz, Stephane Peterhansel και Cyril Despres, είναι στην έβδομη και τη δέκατη θέση αντίστοιχα, ενώ ο Sebastien Loeb που τρέχει με ένα ιδιωτικό 3008DKR του 2017, είναι δέκατος τρίτος.

Στα φορτηγά πρώτευσε ο περυσινό νικητής Eduard Nikolaev της Kamaz, με τα Iveco των Ton van Genugten και Federico Villagra να έποινται.

Στα SxS τον καλύτερο χρόνο σημείωσε ξανά ο νικητής του 2018, ο Reinaldo Varela, με τους Chaleco Lopez και Gerard Farres να συμπληρώνουν το Top3.

⏩ The rush of the @Dakar | El ajetreo del @Dakar

📸 A.S.O. / Celia Cueto#Dakar2019 pic.twitter.com/4Ib2SiLP6P

— DAKAR RALLY (@dakar) January 7, 2019

Στις μοτοσυκλέτες η πρωτιά πήγε στον Joan Barreda (Honda), με τους Pablo Quintanilla (Husqvarna Factory Racing) και Ricky Brabec (Honda) να ακολουθούν.

Η δεύτερη ειδική περιλαμβάνει 211 χιλιόμετρα απλής διαδρομής και 342 αγωνιστικά χιλιόμετρα ειδικής διαδρομής, καθοδόν για το Σαν Χουάν.

🇺🇾Javier Fernández Diego using a @Dakar Style workbench to solve a problem on his quad 😳
🇺🇾Javier Fernández Diego usando un banco de trabajo al estilo @Dakar para reparar su quad 😳#Dakar2019 pic.twitter.com/kwzmmjCJta

(περισσότερα)

Ο Nasser Al Attiyah (Toyota Gazoo Racing SA) ήταν ο μεγάλος κερδισμένος της τέταρτης, μαραθώνιας ειδικής διαδρομής του Ράλι Ντακάρ, με εκκίνηση στην Αρεκίπα και τερματισμό στην Τάκνα του Περού

ΤΟΥ ΠΑΝΟΥ ΣΕΪΤΑΝΙΔΗ (instagram com/SeitanF1)

Ο οδηγός από το Κατάρ κάλυψε τα 405 χιλιόμετρα χρονομετρημένης διαδρομής σε 3 ώρες και 38 λεπτά, επίδοση που τον τοποθέτησε στην κορυφή των χρόνων και παράλληλα του επέτρεψε να διευρύνει και το προβάδισμά του στη γενική κατάταξη

Δύο λεπτά πίσω του ήταν ο νικητής της προηγούμενης ειδικής, Stephane Peterhansel (X-Raid Mini JCW Team), με τον Jakub Przygonski (Orlen X-Raid Team) να συμπληρώνει την πρώτη τριάδα στην κατηγορία των αυτοκινήτων

«Είμαι πολύ χαρούμενος σήμερα», είπε στον τερματισμό ο Al-Attiya, που πλέον απολαμβάνει προβάδισμα 9 λεπτών στη γενική κατάταξη «Κερδίσαμε την ειδική αν και ίσως να υπήρχε ταχύτερο αυτοκίνητο σήμερα Ήταν πολύ σημαντικό που έπιασα στο δρόμο τον Peterhansel και έμεινα μαζί του μέχρι τον τερματισμό Όλα πάνε καλά, δεν έχουμε προβλήματα Έχουμε όμως πολύ δρόμο ακόμα μπροστά μας»

Τρίτος της γενικής είναι πλέον ο Nani Roma (X-Raid Team), με τέταρτο τον Przygonski και πέμπτο τον Yazeed Al-Rajhi (X-Raid Team) που έχασε τρεις θέσεις

Ο Sebastien Loeb (PH Sport) είχε άλλη μία δύσκολη μέρα, είχε τρία (!) κλαταρίσματα, με αποτέλεσμα να χάσει περίπου 30 λεπτά και είναι πλέον σχεδόν μία ώρα από την κορυφή, αν και έκτος γενικής Δεδομένου πως ήταν μαραθώνια ειδική, πράγμα που σημαίνει πως δεν έχει βοήθεια από την ομάδα του απόψε, οι ζημιές στον τροχό του Peugeot 3008DKR μπορεί να του κοστίσουν αύριο

Όσο για τον Carlos Sainz, ανέκαμψε από το δράμα της προηγούμενης ειδικής και ξεκίνησε το κυνήγι μίας θέσης στην πρώτη δεκάδα

Στα φορτηγά πρώτευσε ξανά η Kamaz και μάλιστα ξανά με τον Andrey Karginov Ο Martin Macik (Big Shock Racing) ήταν ενάμιση λεπτό πίσω ενώ ο Eduard Nikolaev είχε ξανά…(περισσότερα)