Αθλητικά Έβρος 29 λεπτά ago by Η Γνωμη 0Likes
0shares
  • Share on Facebook
  • Share on Twitter

Πολύτιμη νίκη πανηγύρισε ο Εθνικός το Σάββατο στο γυμναστήριο Μιχάλης Παρασκευόπουλος μπροστά στον κόσμο του.  Μετά από ντέρμπι δύο ωρών, η ομάδα της Αλεξανδρούπολης προηγήθηκε 2-0 σετ αλλά χρειάστηκε το τάι μπρέικ για να νικήσει τον Φοίνικα Σύρου , παίρνοντας ωστόσο δύο σημαντικούς βαθμούς, σε ένα συγκλονιστικό 5ο σετ με πολλές εναλλαγές στο σκορ.

Κορυφαίοι του Εθνικού ήταν οι κεντρικοί του αλλά και ο Μπενγκολέα, αλλά ιδιαίτερη μνεία πρέπει  να γίνει στους Ριζόπουλο, Κοντοστάθη που κράτησαν την υποδοχή και έκαναν ηρωική προσπάθεια – όπως είπε και ο προπονητής τους – διότι ο πρώτος αγωνίστηκε με υψηλό πυρετό και ο δεύτερος με πόνους στο χέρι.

Πολύ καλός και ο Βλαχόπουλος ως βασικός πασαδόρος αλλά στα μέσα του 3ου σετ έμεινε από δυνάμεις και στο 4ο σετ βασικός ξεκίνησε ο Στρούγκαρ.

Ο αγώνας ήταν νευρικός και είχε πολλά λάθη εκατέρωθεν. Ο Εθνικός έχασε 21 σερβίς και ο Φοίνικας 20. Η ομάδα του Εβρου σημείωσε την 5η νίκη της στο πρωτάθλημα και την πρώτη στην έδρα της από τις 17 Νοεμβρίου. Ανέβηκε στους 13 βαθμούς και ισοβαθμεί με τον Ηρακλή. Ο Φοίνικας γνώρισε την πρώτη ήττα από τις 8 Δεκεμβρίου όταν είχε χάσει 3-2 από τον Παναθηναϊκό στην Κυψέλη, ανέβηκε στους 20 βαθμούς και βρίσκεται στην 4η θέση της βαθμολογίας.

Προβάδισμα 2-0

Η ομάδα του Σάκη Μουστακίδη μπήκε δυνατά στον αγώνα και με όπλο το σερβίς από Μπενγκολέα, Γκιμίτροβις πήρε τον έλεγχο του αγώνα. Ξέφυγε 15-11 μετά από σερί 3-0 και συντήρησε την διαφορά μετά και από καθοριστικούς πόντους του Στίγγα από τον πρώτο χρόνο. Το σετ τελείωσε 25-21 με πόντο του Τουράνιανιν.

Ιδια εικόνα και στο 2ο σετ με τον Μπενγκολέα να πιάνει ρυθμό στο σερβίς και να ανοίγει την διαφορά στο 7-3. Το +4 διατηρήθηκε σε όλο το σετ, ο Εθνικός είχε τον έλεγχο του αγώνα και ο Φοίνικας δε μπορούσε να βρει ρυθμό στο σερβίς. Το σετ έκλεισε 25-20 με το χαμένο σερβίς του Εβάντρο.

Η ισοφάριση

Ο Φοίνικας βρήκε κενά στην υποδοχή του Εθνικού στο 3ο σετ και με τους Καϊσλασάλο στην επίθεση και τον Παπαδόπουλο στο σερβίς ο Φοίνικας έκανε σερί 6-0 και ξέφυγε 20-13. Το σετ έκλεισε άνετα για τον Φοίνικα 20-15 με το λάθος του Γκμίτροβιτς.

Ο Φοίνικας μπήκε για τα καλά στον αγώνα και στο 11-11 του 4ου σετ και πάλι ο Παπαδόπουλος με το σερβίς του χάλασε την υποδοχή του Εθνικού και με σερί 4-0 έδωσε προβάδισμα στο πειρατικό 15-11. Ο Εθνικός δεν επέστρεψε και ο Φοίνικας οδήγησε τον αγώνα στο τάι μπρέικ.

Διαφημιστική καταχώρηση

Το συγκλονιστικό 5ο σετ των ανατροπών

Μεγάλη μάχη έγινε στο 5ο σετ όπου υπήρχαν και πολλές εναλλαγές στο σκορ. Ο Φοίνικας είχε μικρό προβάδισμα μέχρι το 7-6 μετά και την επίθεση του Παπαδόπουλου, αλλά ο εξαιρετικός Κάσσανδρος Στίγγας με μία επίθεση και έναν άσσο έβαλε τον Εθνικό στη θέση του οδηγού με 10-8. Και πάλι το ματς είχε συγκινήσεις. Ο Φοίνικας με το σερβίς του Λέσκοφ και το επιθετικό κρεσέντο του Καϊσλασάλο έκανε σερί 4-0 και πήρε προβάδισμα 12-10. Ο Τουράνιανιν με δύο επιθέσεις και ο άσσος του Γκρμιτροβιτς έφεραν τον Εθνικό στο 14-13. Ο Μήλης έχασε το σερβίς για το 15-14 και ο Μπενγκολέα έκανε το 16-15. Ο Βουλκίδης ισοφάρισε για τελευταία φορά (16-16) και ο αγώνας τελείωσε με τις εύστοχες και δύσκολες επιθέσεις από Ριζόπουλο και Μπενγκολέα.

*Οι πόντοι του Εθνικού Αλεξανδρούπολης προήλθαν: 13 άσσοι, 55 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 29 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα προήλθαν: 5 άσσοι, 58 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 33 λάθη αντιπάλων.

Μουστακίδης: «Θα μπορούσαμε να είχαμε νικήσει και 3-0 κακώς επαναπαυτήκαμε»

Ο προπονητής του Εθνικού Αλεξανδρούπολης Σάκης Μουστακίδης: «Μπράβο στην ομάδα, μπράβο σε όλα τα παιδιά, στους ξένους της ομάδας αλλά κυρίως στον Ριζόπουλο και στον Κοντοστάθη που έκαναν άλλη μία ηρωική εμφάνιση. Ο Ριζόπουλος αγωνίστηκε με υψηλό πυρετό. Το βράδυ ήταν να πάει νοσοκομείο και σήμερα αγωνίστηκε. Με ικανοποιεί που η ομάδα δείχνει συνέπεια και συνέχεια. Θα πάμε ακόμα καλύτερα στη συνέχεια. Δεν θέλω να υποτιμήσω τον Φοίνικα αλλά θα μπορούσαμε να είχαμε νικήσει και 3-0 σετ. Κακώς επαναπαυτήκαμε μετά το 2-0 σετ. Επρεπε να ήμασταν πιο προσεκτικοί. Είναι και αυτό ένα μάθημα. Ευχαριστούμε τον κόσμο που μας στηρίζει».

Τα σετ: 3-2 (25-21, 25-20, 20-25, 19-25, 18-16) σε 117΄.
ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Μπενγκολέα 18π. (12/27 επ., 1 μπλοκ, 5 άσσοι, 60%υπ., 33%αρ.), Γκμίτροβιτς 25 (20/40, 1 μπλοκ, 4 άσσοι), Τουράνιανιν 16 (11/15, 5 μπλοκ), Βλαχόπουλος, Στίγγας 13 (9/13, 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Ριζόπουλος 5 (3/9, 2 άσσοι, 60%υπ., 44%αρ.) / Κοντοστάθης (λ. – 72%υπ., 37%αρ.), Νικολακάκης, Στρούγκαρ 1 (1 μπλοκ).
ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Παβλίσεβιτς): Φίλιο 7 (3/10επ., 3 μπλοκ), Εβάντρο 16 (12/24, 3 μπλοκ, 1 άσσος, 56%υπ., 19%αρ.), Λέσκοφ 1 (1/2), Βουλκίδης 10 (8/14, 2 μπλοκ), Καϊσλασάλο 30 (26/41, 3 μπλοκ, 1 άσσος), Παπαδόπουλος 10 (7/16, 55%υπ., 34%αρ.) / Βελούδης (57%υπ., 33%αρ.), Αδάμ, Κιόσης, Μήλης.