Αρης: Άσχημη εμφάνιση – τραγικά λάθη

Ο Άρης βρέθηκε σε κακή μέρα, δεν μπόρεσε να ανταπεξέλθει στο παιχνίδι, και ηττήθηκε με 1-3, αλλά δεν φταίει μόνο αυτό, σημαντικό ρόλο έπαιξαν και οι αποφάσεις του διαιτητή της αναμέτρησης το οποίο κατά μεγάλο ποσοστό έκρινε και το αποτέλεσμα του σημερινού αγώνα.

Το παιχνίδι στο Κλεάνθης Βικελίδης ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να έχουν κατοχή μπάλας, ο Άρης όπως και το πρώτο παιχνίδι του πρώτου γύρου μπήκε στο γήπεδο φοβισμένα.

Η ΑΕΚ έδειξε από τα πρώτα λεπτά ότι ήθελε να φύγει το τέλος του αγώνα με κάτι θετικό και στον αντίποδα η ομάδα του Άκη Μάντζιου δεν θύμιζε στην ομάδα των προηγούμενων αγώνων, βέβαια υπήρχε το απρόοπτο μην αρχίσει ο αγώνας ο Bruno gama δοκίμασε το πόδι του αλλά δυστυχώς για τον Άρη δεν μπόρεσε να είναι παρών στον αγώνα και έτσι τη θέση του στην βασική 11άδα έλαβε ο bruno felipe, αλλά πέρα από αυτό η ομάδα του Άρη έκανε ίσως το πιο άσχημο παιχνίδι της χρονιάς.
Η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι με τον Λόπεζ σε ανατροπή του Ροουζ αν υπήρχε ανατροπή αυτή έγινε εκτός μεγάλης περιοχής το πέναλτι δόθηκε, και ο Τανγκοβιτς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του ισπανού τερματοφύλακα Κουέστα και κάνοντας το 0-1 για την ομάδα του, οι κιτρινόμαυροι του βορρά μετά το γκολ αναθάρρησαν λίγο δημιούργησαν κάποιες ευκαιρίες με τους bruno felipe και τον Silva.
Η ομάδα της ΑΕΚ ευτύχησε να φτάσει στο δεύτερο γκολ με τον βασιλαντωνόπουλο στο 28ο λεπτό της αναμέτρησης, δεν μπορώ βέβαια να μην αναφέρω την κακή διαιτησία του Λευκορώσου διαιτητή Κουλμπάκοφ και κατά τη γνώμη μου δίκαιος έχει κάποια παράπονα η ομάδα του Άρη.
Από το σημείο αυτό και μετά τα πράγματα για την ομάδα του Άρη γίνανε αρκετά δύσκολα για αυτό ήθελε μεγάλη προσπάθεια από πλευράς γηπεδούχων να γίνει η ανατροπή, και 10 λεπτά πριν τελειώσει το πρώτο μέρος ο Γάλλος ο κεντρικός αμυντικός του Άρη Ρόουζ φτάνει στην δεύτερη του ανατροπή απάνω στον Γαλανόπουλο, διαιτητής της αναμέτρησης δείχνει για δεύτερη φορά το σημείο του πέναλτι, την εσχάτη των ποινών αναλαμβάνει ο Ανσαριφάρντ ο οποίος ξεγελάει τον τερματοφύλακα του Άρη και σκοράρει για τρίτη φορά.
Έτσι το ημίχρονο τελείωσε με την ΑΕΚ να προηγείται του Άρη στο Κλεάνθης Βικελίδης με 0-3

Στο δεύτερο σαρανταπεντάλεπτο προπονητής του Άρη κύριος Μάντζιος περνάει στο παιχνίδι των Δημήτρη Μάνο, αφού στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Άρη δεν είχε έναν καθαρό επιθετικό.
Με την παρουσία του Μάνου στο παιχνίδι ο Άρης έγινε πιο απειλητικός και έφτασε με δική του ασίστ στον Μαντσίνι ο αργεντινός μειώνει το σκορ σε 1-3 δέκα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.
Ενώ νωρίτερα ο Έλληνας επιθετικός είχε την δική του ευκαιρία την οποία δεν αξιοποίησε.
Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε με τον Άρη να προσπαθεί να κάνει το παιχνίδι του δίχως όμως να το καταφέρνει, αφού οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ όποτε του δινόταν η ευκαιρία έπεφταν στο έδαφος και δεν άφηναν το παιχνίδι να έχει μία σωστή ροή, και Αυτό γινότανε καθόλου τη διάρκεια του παιχνιδιού.
Επίσης η ομάδα της Αθήνας έχει και τις δικές τις δυο τρεις ευκαιρίες σε αυτό το δεύτερο μέρος αλλά ο Κουέστα σταμάτησε κάθε απειλή.

Το τέλος του αγώνα βρήκε τον Άρη ηττημένο με αυτό το 1-3, μία ήττα που δεν την περίμενε έτσι όπως ήρθε, και βέβαια έδωσε το δικαίωμα στην αντίπαλη ομάδα να τον πλησιάσει τους τρεις βαθμούς.

Συντάκτης: luxcav