Κατάρ – Εκουαδόρ 0-2: «Έσπασε» την… Κατάρ-α

Το ματς ήταν μονόλογος στο πρώτο ημίχρονο, με τους Καταριανούς να αδυνατούν να περάσουν τη σέντρα. Κάπως έτσι, στο 32ο λεπτό ήρθε και το δεύτερο γκολ του Εκουαδόρ, που έφερε και πάλι την υπογραφή του Βαλένσια. Υπέροχη σέντρα από τα δεξιά, τρομερή κεφαλιά του άσου της Φενέρμπαχτσε και 0-2 στο Al Bayt Stadium. Το Εκουαδόρ έκανε ότι ήθελε στο πρώτο μέρος, με το Κατάρ να απειλεί με τον αμαρκάριστο Αλμοέζ Άλι στις καθυστερήσεις.

Ο Βαλένσια… χόρευε στον αγωνιστικό χώρο και το Εκουαδόρ έφτασε εύκολα στη νίκη (0-2). Πρώτη φορά στην ιστορία του Μουντιάλ, που η διοργανώτρια χώρα ηττάται στην πρεμιέρα.