Μουντιάλ 2022: Σενεγάλη-Ολλανδία 0-2: Με το… δεξί οι «οράνιε»

Η Σενεγάλη «εγκλώβισε» την Ολλανδία, η οποία δυσκολεύτηκε να δημιουργήσει ευκαιρίες, αλλά τελικά τα κατάφερε AP Photo/Petr David Josek

Οι «οράνιε» τα βρήκαν σκούρα κόντρα στους Αφρικανούς, αλλά στο τέλος έμειναν αήττητοι για ένατη συνεχόμενη πρεμιέρα σε Παγκόσμιο Κύπελλο.

Η Σενεγάλη «εγκλώβισε» την Ολλανδία, η οποία δυσκολεύτηκε να δημιουργήσει ευκαιρίες κι είδε την αντίπαλο της να είναι καλύτερη στα… σημεία. Οι παίκτες του Φαν Χάαλ, όμως, δεν το έβαλαν κάτω και τελικά δικαιώθηκαν, καθώς βρήκαν δύο γκολ στα τελευταία λεπτά.

Ο Γκάκπο έκανε το 1-0 στο 84ο λεπτό, ενώ ο Κλάασεν «σφράγισε» το «τρίποντο» με τέρμα στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων. Αξίζει να αναφέρουμε… (Πηγή: www.cnn.gr)