Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε το βράδυ της Τετάρτης (24-04-2024) στο ξενοδοχείο “Panorama” της Θεσσαλονίκης η εκδήλωση-ομιλία με θέμα “Οι Ελληνο-Αμερικανικές σχέσεις σε μια εποχή έντονων γεωστρατηγικών προκλήσεων”, την οποία διοργάνωσε η Αμερικανική Λεγεώνα (Post GC01 Athens-Greece).
![](https://i0.wp.com/news.makedonias.gr/wp-content/uploads/2024/04/λεγεωνα-3.jpg?resize=700%2C483&ssl=1)
Την κεντρική ομιλία ανέπτυξε ο Καθηγητής στο Τμήμα Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών του Πανεπιστημίου Μακεδονίας, Σπυρίδων Ν. Λίτσας.
![](https://i0.wp.com/news.makedonias.gr/wp-content/uploads/2024/04/panel.jpg?resize=700%2C466&ssl=1)
Χαιρετισμούς απήυθυναν ο διοικητής της Αμερικανικής Λεγεώνας (Post GC01 Athens-Greece) Νικόλαος Παπαδόπουλος, o υπασπιστής του GC01 Δρ. Βασίλειος Μπαλής καθώς και ο Γενικός Πρόξενος των ΗΠΑ στη Θεσσαλονίκη, Τζέρι Ισμαήλ.
Την εκδήλωση χαιρέτησε, επίσης, με γραπτό μήνυμά του ο Γενικός Γραμματέας της Κοινοβουλευτικής Ομάδας της Ν.Δ., Βουλευτής Α΄ Θεσσαλονίκης Σταύρος Καλαφάτης ενώ το παρών έδωσαν ο Βουλευτής Β΄ Θεσσαλονίκης της ΝΔ Φάνης Παπάς, o αιδεσιμολογιώτατος πρωτοπρεσβύτερος πατήρ Αλέξιος Παπαστεργίου ως εκπρόσωπος του Παναγιωτάτου Μητροπολίτου Θεσσαλονίκης, ο Αντιπεριφερειάρχης Ανάπτυξης και Περιβάλλοντος της ΠΚΜ Στάθης Αβραμίδης, η Αντιδήμαρχος Διεθνών Σχέσεων, Τεχνών και Αθλητικής Ανάπτυξης του Δ. Πυλαίας – Χορτιάτη Βίκυ Κανέλλου, ο Συντονιστής του Γραφείου του Πρωθυπουργού στη Θεσσαλονίκη Γιάννης Παπαγεωργίου, ο Περιφερειακός Σύμβουλος και Αντιστράτηγος ε.α. Κωνσταντίνος Ανεστίδης, ο Εντεταλμένος Δημοτικός Σύμβουλος Κοινωνικής Πολιτικής, Αλληλεγγύης και Πρόνοιας και Πρόεδρος του Δημοτικού Βρεφοκομείου “Άγιος Στυλιανός” Δ. Θεσσαλονίκης Δρόσος Τσαβλής, ο Αντιστράτηγος ε.α. και Επίτιμος Διοικητής ΑΣΔΕΝ Σωτήριος Κωστάκογλου, ο Εκπρόσωπος του Ελληνικού Κολλεγίου Θεσσαλονίκης Γιώργος Πάτης – Φουντάς, ο Πρόεδρος της Φιλοπτώχου Αδελφότητας Ανδρών Θεσσαλονίκης Γεώργιος Κωνσταντινίδης, η Πρόεδρος της Επιτροπής Εθελοντριών Κυριών Συλλόγου Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής και Αντιπρόεδρος του Ιδρύματος “Αγροτική Φωλιά Β.Ε. Καλλιπάτειρα Μαριαντίνα Ιερισσιώτου, ο Γενικός Εμπορικός Διευθυντής του Ομίλου Aegean Όμηρος College Παναγιώτης Οργαντζής και ο Καθηγητής και Πρόεδρος της Εταιρείας Διοίκησης Επιχειρήσεων Β.Ε. Απόστολος Αιγυπτιάδης. Στην εκδήλωση παρευρέθηκαν επίσης πολλά μέλη καθώς και φίλοι της Αμερικανικής Λεγεώνας στην Ελλάδα.
![](https://i0.wp.com/news.makedonias.gr/wp-content/uploads/2024/04/λεγεωνα-6.jpg?resize=700%2C466&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/news.makedonias.gr/wp-content/uploads/2024/04/papas-projenos.jpg?resize=657%2C500&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/news.makedonias.gr/wp-content/uploads/2024/04/DSC_0044.jpg?resize=700%2C494&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/news.makedonias.gr/wp-content/uploads/2024/04/komanter-projenos.jpg?resize=678%2C500&ssl=1)
Μετά το πέρας της εκδήλωσης, ακολούθησε κοκτέιλ με παρόντες όλους τους προσκεκλημένους.
Την εκδήλωση Παρουσίασε η δημοσιογράφος Θεοδώρα Απότα.