Europa League: Ο ηρωικός Παναθηναϊκός λύγισε μετά από «μαραθώνια» διαδικασία στα πέναλτι κόντρα στον Άγιαξ

Σε ένα ματς που εκτελέστηκαν 34 πέναλτι, ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να κάνει την απόλυτη υπέρβαση (1-0 με Τετέ στην κανονική διάρκεια) και αποκλείστηκε με 13-12 στη… ρουλέτα.

Πλέον θα παίξει στα play offs του Conference League κόντρα στη Λανς. Μοιραίοι με χαμένο πέναλτι Μαντσίνι, Μαξίμοβιτς,Ίνγκασον, Βιλένα. Επιασε δυο ο Ντραγκόφσκι.

Ο Παναθηναϊκός στα πρώτα 20 λεπτά του αγώνα ήταν σαφώς ανώτερος στο γήπεδο, όμως στη συνέχεια ο Αγιαξ πήρε τις πρωτοβουλίες και έχασε τουλάχιστον 5 σπουδαίες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο για να σκοράρει.

Οι «πράσινοι» κράτησαν το μηδέν στην εστία τους και προσπάθησαν να ρισκάρουν στο δεύτερο ημίχρονο, για να κυνηγήσουν το… Πηγή (Πηγή: www.iefimerida.gr)