Ολυμπιακοί 2024: Ιστορική κούρσα στα 100 μ. ύπτιο για τον Χρήστου – Έχασε το χάλκινο για δύο εκατοστά του δευτερολέπτου (video)

Την καλύτερη θέση σε Ολυμπιακούς Αγώνες στην κολύμβηση πέτυχε στον τελικό των 100 μέτρων ύπτιο ο Έλληνας πρωταθλητής Απόστολος Χρήστου.

Ο πρωταθλητής μας έκανε εξαιρετική εμφάνιση και κατέκτησε την τέταρτη θέση, χάνοντας το χάλκινο μετάλλιο κυριολεκτικά για μια «χεριά» και χρόνο 52.41, την ώρα που ο Αμερικανός Μέρφι έκανε 52.39 κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο.

Ο Χρήστου κολύμπησε πάρα πολύ καλά, αλλά έχασε έδαφος στην εκκίνηση (κυρίως) και στη στροφή, που πιθανότατα του κόστισε μία θέση στο βάθρο.

Μέχρι τώρα το καλύτερο πλασάρισμα για Ελληνα κολυμβητή σε Ολυμπιακούς (στην πισίνα), ήταν η πέμπτη θέση που είχαν πάρει ο Σπύρος Γιαννιώτης το 2004 στα 1.500μ…. Πηγή (Πηγή: www.voria.gr)