Basketball Champions League: Πρωταθλήτρια η Ουνικάχα Μάλαγα – Επικράτησε της Τενερίφης στον τελικό – ΒΙΝΤΕΟ

Η ομάδα του Ιμπον Ναβάρο εξαργύρωσε την άμυνα του πρώτου ημιχρόνου, όταν κράτησε την Τενερίφη στους 27 πόντους, εξασφαλίζοντας μία διψήφια διαφορά ασφαλείας (27-38 στο 20′). Ακόμη κι όταν η πρωταθλήτρια BCL του 2017 και του 2022 προσπάθησε για την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, η Μάλαγα αξιοποίησε την υπεροχή της από τα 6,75 (14/35 τρίποντα), κρατώντας το προβάδισμα και κόβοντας πρώτη το νήμα του τερματισμού, απέναντι στην Τενερίφη που τελείωσε τον αγώνα με 19 λάθη!

Μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών ο γνώριμος μας από την θητεία του στον… Πηγή (Πηγή: www.enikos.gr)