Μουντιάλ 2022: Τιτανομαχία Αγγλία-Γαλλία στα προημιτελικά -Τα «τρία λιοντάρια» υπέταξαν με 3-0 τη Σενεγάλη [βίντεο]

Η Αγγλία επικράτησε εύκολα με σκορ 3-0 της Σενεγάλης και προκρίθηκε στους «8» του Μουντιάλ 2022, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τη Γαλλία.

Μπορεί οι Αφρικανοί να μπήκαν πιο δυνατά στο ματς, ωστόσο «τα τρία λιοντάρια» βρήκαν πρώτα τον δρόμο προς τα δίχτυα χάρη στο γκολ του Χέντερσον στο 38′.

Ο Χάρι Κέιν στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους διεύρυνε το προβάδισμα της ομάδας του, ενώ ο Σάκα έβαλε «ταφόπλακα» στα όνειρα των Σενεγαλέζων για πρόκριση στο 57′, με τα υπόλοιπα λεπτά της αναμέτρησης να έχουν διαδικαστικό χαρακτήρα.

Η αφρικανική ομάδα απείλησε στο 4ο λεπτό, με τον Ντιά να εφορμά προς την εστία του Πίκφορντ,… (Πηγή: www.iefimerida.gr)