Eurobasket 2022—Ελλάδα-Ουκρανία 99-79: Tέσσερα στα τέσσερα με εξωπραγματικό Αντετοκούνμπο

Η Εθνική Ελλάδας άντεξε στη σκληρή άμυνα των Ουκρανών στο πρώτο ημίχρονο, που ήταν στα όρια του… ξύλου, οι διεθνείς κράτησαν την ψυχραιμία τους στα… αδικαιολόγητα σφυρίγματα των διαιτητών και με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να το παίρνει προσωπικά στην τρίτη περίοδο (15π. σε αυτό το διάστημα), η «γαλανόλευκη» θριάμβευσε στο ντέρμπι κορυφής.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα υποχρέωσε την ομάδα του Αϊνάρς Μπαγκάτσκιτς στην πρώτη ήττα της (3-1). Διαδικαστικού χαρακτήρα η τελευταία αγωνιστική υποχρέωσης της ομάδας του Δημήτρη Ιτούδη στη φάση των ομίλων της διοργάνωσης, απέναντι στην Εσθονία (8/9, 18:00), ενώ η Ουκρανία θα αντιμετωπίσει… Πηγή (Πηγή: www.enikos.gr)